24/04/2024

By Вячеслав Евдокимов - fc-zenit.ru, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=56099327 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Šlágr sedmého kola Fortuna ligy mezi Plzní a Spartou skončil jednoznačným vítězstvím domácího mužstva. Letenský kapitán Bořek Dočkal přiznal zbytečné chyby, zároveň ovšem zkritizoval rozhodčí.
By Вячеслав Евдокимов – fc-zenit.ru, CC BY-SA 3.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Šlágr sedmého kola čerstvě obnovené Fortuna ligy mezi plzeňskou Viktorií a pražskou Spartou skončil vcelku jednoznačným vítězstvím domácího mužstva, které se konečně vymanilo ze spárů beznaděje a tudíž neskrývalo upřímnou úlevu. Na druhé straně hřiště panovala naprosto odlišná atmosféra. Letenský kapitán Bořek Dočkal během pozápasového rozhovoru přiznal zbytečné chyby, zároveň ovšem s notnou dávkou frustrace v hlase zkritizoval výkon rozhodčích, jejichž přílišná benevolence vůči nedovoleným zákrokům soupeře prý výrazně ovlivnila průběh klání a především prvního poločasu.

Sebevědomí z evropských pohárů vyprchalo, Sparta zaslouženě prohrála

Nejsledovanější utkání sedmého kola české nejvyšší fotbalové soutěže mělo jasného favorita. Zatímco FC Viktoria Plzeň kvůli koronavirovým bezpečnostním opatřením zhruba měsíc stagnovala a věnovala se pouze značně omezenému trénování, AC Sparta Praha byla zvýhodněna evropskými poháry. Letenští během nucené pauzy odehráli tři zápasy v základní skupině Evropské ligy, přičemž na první důležité body dosáhli až tento čtvrtek, když nečekaně obrali skotský Celtic Glasgow. Kdejaký sportovní divák očekával, že se stoupající forma v kombinaci se znovu nabytým sebevědomím projeví i doma. K tomu však nakonec nedošlo.

Sparta od začátku tahala za kratší konec provazu. Viktoriáni kontrolovali hru a soupeře nepouštěli do žádných výraznějších akcí. Sami naopak zužitkovali každé ofenzivní tažení prvního poločasu. Nejprve se v sedmé minutě prosadil Pavel Bucha, jemuž po školácké chybě Dominika Plechatého “namazal” Aleš Čermák. Další přesný zásah připojil Zdeněk Ondrášek, kterého parádním centrovaným balónem vyhledal nestárnoucí David Limberský. Poslední střelecký zářez domácích zaznamenal sváteční kanonýr Lukáš Hejda bezprostředně před přestávkou.

Druhé dějství se od toho úvodního z hlediska rozložení sil příliš nelišilo. Svěřenci Adriána Guľy i nadále dominovali, vytvořili si několik stoprocentních příležitostí a jen vlastní nedůsledností v zakončení už nepřidali žádnou další branku. Pavel Bucha dokonce zahodil pokutový kop, jehož směr vystihl Florin Nita. Hosté si souvislý tlak vypracovali až v závěrečných minutách, několik jejich pokusů ovšem zlikvidoval gólman Hruška. Snížení manka z kopačky Ladislava Krejčího přišlo pozdě, Plzeň zaslouženě zvítězila 3:1.

Zklamaný kapitán pražské Sparty komentoval utkání i výkon arbitrů

Ačkoli je trenér Václav Kotal coby ústřední palebnou sílu údajně šetřil na neděli, realita tomu bohužel neodpovídala. Ladislav Krejčí starší rozhodně neodehrál dobré utkání, trápil se i kapitán Bořek Dočkal. Právě dvaatřicetiletý střední záložník bezprostředně po závěrečném hvizdu komentoval nepříznivý výsledek a důvody, které mu nejspíš předcházeli. „V posledních zápasech se nám často stává, že si soupeř ani nemusí sám vytvořit šanci a jde do vedení. Bohužel to hrálo do not Plzni, protože dnes se moc nesnažila o nějakou rozehrávku nebo kombinaci odzadu. Prostě to kopli dopředu, měli to dobře postavené, presovali nás,“ zhodnotil několikanásobný reprezentant zápas pro klubový web.

Očividně frustrovaný Dočkal následně podotkl, že soupeřova agresivita v úvodních minutách byla ze strany rozhodčích možná až příliš benevolentně přecházena bez karetních trestů. „Dá se počítat s tím, že zápas bude důrazný a plný faulů. Jenom by bylo dobré, aby za ně přicházeli karty. Soupeři se hraje jinak, když udělá několik zákroků a pořád hraje bez karty vzadu. Věděli jsme, že taky musíme přitvrdit a chodit do soubojů, ale v tom začátku jsem byl frustrovaný z těch karet, které nepřicházeli,“ posteskl si odchovanec Poděbrad.

Zdroj: AC Sparta Praha