28/03/2024

Autor: Football.ua, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42157269 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Když se daří, tak se daří. FC Viktoria Plzeň propadla v evropských pohárech, tristní výkony ovšem předvádí i doma. Fanoušky po remíze v Olomouci zajímá, kolik toho Adrián Gul’a ještě ustojí.
Autor: Football.ua, CC BY-SA 3.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Když se daří, tak se daří. FC Viktoria Plzeň má za sebou měsíc plný hrůzy a utrpení, který si může v brzké době vyžádat první oběti. Západočeši nezvládli udolat zahraniční konkurenci, znovu tak skončili těsně před branami hlavní fáze evropských pohárů. Tristní výkony ale bohužel předvádějí i doma, nedělní remíza na hřišti Olomouce to ostatně jenom potvrdila. Také druhou reprezentační přestávku vnímají svěřenci Adriána Guľy jako vysvobození a šanci k odstranění chyb. Otázkou ovšem zůstává, jak dlouho ještě hájení slovenského kouče potrvá. Vedení klubu už v minulosti přeci jen vyhazovalo za mnohem menší prohřešky.

Lídři závodního pelotonu zvýšili náskok, Plzeň je ale pozadu

Přestože má dokonalost naprosto odlišné parametry, povedlo se oběma pražským “S” dosáhnout cenných výher a upevnit tak náskok na čele závodního pelotonu české nejvyšší fotbalové soutěže. FC Viktoria Plzeň naopak brala pouze jediný bod, čímž potvrdila dlouhodobou mizérii a zároveň zvýšila manko na své dva metropolitní konkurenty. Utkání proti olomoucké Sigmě nabídlo spoustu dramatických momentů, ale také nepřesností a zbytečných chyb. Západočeši od třinácté minuty prohrávali, stejně rychle však zásluhou Zdeňka Ondráška vyrovnali. Druhý poločas zásadně ovlivnil faul explzeňského obránce Romana Hubníka, který Aleš Čermák ztrestal proměněnou penaltou. Na konečných 2:2 pak skóre upravil Šimon Falta.

Z pohledu Olomouce se remíza pravděpodobně jeví jako pozitivní výsledek. Plzeň to kvůli k událostem posledního měsíce vidí diametrálně odlišně. Svěřence Adriána Guľy stíhá jedna pohroma za druhou. Na domácí scéně střídají dobré výkony s těmi špatnými, průběžné výsledky rovněž nejsou nijak oslnivé a evropské poháry definitivně zamávaly pozdrav. Slovenský lodivod ve službách cílevědomého klubu to zkrátka nemá jednoduché a pokud brzy nenajde řešení, může se s teplým místečkem nejspíš předčasně rozloučit.

K vyhazovu hlavního trenéra dříve stačilo i mnohem méně

Zatímco představitelé klubu SK Sigma Olomouc slavili bod, kterým si krátce před reprezentační přestávkou vybojovali průběžnou čtvrtou příčku, FC Viktoria Plzeň reagovala velice vlažně. Adrián Guľa neskrýval obrovské zklamání. „Nevím, jestli to zapříčinila únava, ale z naší strany to byl slabý první poločas a byli jsme rádi za skóre, jaké bylo. Během druhého poločasu přišlo mírné zlepšení, ale za výkon v prvním poločase jsme si tady nezasloužili vyhrát,“ hodnotil mužstvo pětačtyřicetiletý rodák z městečka Nováky. „Kluci si potřebují oddychnout a potom si musíme vyhodnotit, kde máme citlivá místa. Čeká nás opravdu hodně práce. Víme, že musíme hrát lépe.“

Některá tuzemská média přispěchala s informací, že spolupráce mezi klubem a koučem údajně nestojí na stoprocentně pevných základech a konec podzimu tak nejspíš rozhodne. Někdejším trenérům Plzně se však ultimátum příliš nezdá. Sami totiž lavičku opouštěli kvůli menším prohřeškům. Své o tom vědí například Miroslav Koubek, Dušan Uhrin mladší nebo Pavel Vrba. Roman Pivarník dokonce odcházel v dobách, kdy vedl ligovou tabulku.