Odpočívej v pokoji. Fotbalisté se loučí s legendárním Maradonou

Poklidné středeční odpoledne narušila nesmírně smutná zpráva. Ve věku pouhých šedesáti let odešla jedna z historicky nejvýraznějších osobností světové kopané. Legendární argentinský šikula Diego Maradona, jehož kariéru profesionálního sportovce lemovaly nejen významné trofeje, ale vzhledem k výše zmíněným nešvarům také obrovské skandály, podlehl srdečnímu selhání. Sociální sítě okamžitě zaplavila vlna vzpomínkových fotografií, kondolencí a dojemných vzkazů. Pozadu kromě zarmoucených fanoušků pochopitelně nezůstávají ani slavné osobnosti.

Boží ruka se stala nejslavnějším fotbalistovým momentem

Navzdory dlouhodobě zanedbávané životosprávě a neskrývané náklonnosti k různým druhům návykových látek patřil Diego Maradona k nejlepším a zároveň nejpopulárnějším fotbalistům své doby. Před nástupem Cristiana Ronalda a Lionela Messiho se s ním reálně mohl srovnávat pouze o dvacet let starší Brazilec Pelé, který ovšem nikdy neokusil evropské soutěže. Kariéru nezkrotného argentinského rebela ozdobila řada týmových i individuálních ocenění. Za letmé připomenutí stojí především titul světového šampiona z roku 1986, k němuž reprezentačnímu výběru výrazně dopomohl nejen kvalitními výkony či skvělou produktivitou, ale také kontroverzní brankou.

Čtvrtfinále proti Anglii okořenil Maradona dvěma přesnými zásahy, jeden z nich ovšem vsítil rukou. Ačkoli tehdy jakékoli provinění zásadně odmítal, po dlouhých šestnácti letech prostřednictvím knižní autobiografie nakonec přiznal barvu. „Teď cítím, že mohu říct, co jsem tehdy nemohl. V té době jsem tomu říkal ‘Boží ruka’. Blbost. Nebyla to Boží ruka, byla to Diegova ruka. Bylo to, jako bych Angličany okrádal,“ sdělil fotbalista a společně s upřímnou omluvou navíc dodal, že znovu by už stejnou chybu určitě neudělal.

Podsaditého fotbalistu trápily vleklé zdravotní problémy

Diego Maradona se vepsal do historie několika evropských klubů. Jeho služeb využívala třeba katalánská Barcelona, italská Neapol nebo španělská Sevilla. Mezi zajímavými zastávkami známého bouřliváka nesmíme opomenout ani domácí týmy jako Argentinos Juniors či Boca Juniors, kde strávil nemalou část aktivních let. Když definitivně vyzul kopačky, začal se legendární fotbalista naplno věnovat trenérskému řemeslu. Vedl například kluby jako Racing, Al Wasl FC, Al-Fudžajra nebo naposledy Esgrima La Plata.

Poslední měsíce se fenomenálního rodáka z městečka Lanús držely závažné zdravotní problémy v kombinaci s přetrvávající závislostí na alkoholu, krátce před oslavou šedesátých narozenin dokonce strávil nějaký čas v nemocnici a po propuštění ze všeho nejdříve vyhledal odbornou pomoc. Dobrovolně podstoupil odvykací kúru, chtěl se dát dohromady. Ačkoli se fotbalistův stav údajně zlepšoval, 25. listopadu přišla smutná zpráva o jeho nečekaném úmrtí. Smuteční oznámení zaskočilo nejen fanoušky, ale také další slavné osobnosti světové kopané. Ty se s ním hromadně loučí skrze sociální sítě.

Někdejší anglický fotbalista Gary Lineker označil Maradonu za nejlepšího fotbalistu všech dob. Doufá, že po neklidném životě konečně najde klid.

Odpočívej v pokoji, napsal vysloužilý útočník a zároveň držitel Zlatého míče Michael Owen.

Legenda anglického Liverpoolu Jamie Carragher vyzdvihla Maradonovy přednosti.

Kondolenci mezi prvními zveřejnil také jablonecký obránce Jakub Podaný.

Argentinský fotbalista Javier Mascherano a jeho rozloučení s fenomenálním krajanem.

„Smutný den pro fotbal. Maradona zemřel,“ napsal španělský brankář Iker Casillas.

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

Jeden myslel na “Odpočívej v pokoji. Fotbalisté se loučí s legendárním Maradonou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.