Nápis White Lives Matter Burnley nezůstane bez odezvy

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Teprve nedávno restartovaná sezóna Premier League se zatím jednoznačně nese v duchu masivních protestů proti rasismu, které rozdmýchala násilná smrt afroamerického občana George Floyda. Úplně všechny anglické kluby oblékly hráče do stejnokrojů, kde tradiční jmenovky na zadní straně vyměnily za všeříkající nápis ‘Black Lives Matter‘. Nezůstalo však jenom u toho. Účastníci jednotlivých zápasů bezprostředně po úvodním hvizdu poklekli, aby tak dali jasně najevo svůj postoj k rasové nesnášenlivosti. Klání mezi Manchesterem United FC a Burnley FC se ale jako jediné neobešlo bez skandálu. Právě když fotbalisté vzdávali hold utlačovaným, nad hlavami jim prosvištělo letadlo táhnoucí nápis ‘White Lives Matter Burnley’. Organizátoři provokativní akce prý neujdou trestu.

Poslední zápas kola si vysloužil černý puntík

Fanoušky dobrého fotbalu čekalo během pondělního večera poslední utkání třicátého kola Premier League, v rámci něhož se proti sobě postavily kluby Manchester City FC a Burnley FC. Přestože jedenáctý celek průběžné tabulky toužil jasného favorita alespoň potrápit, výsledek nakonec zcela jednoznačně vyzněl ve prospěch svěřenců Pepa Guardioly. Citizens vsítili ohromných pět branek, na které jejich soupeř nenašel ani jednu jedinou odpověď. Úřadující mistr prestižní anglické soutěže si proti výrazně slabšímu protivníkovi pořádně zastřílel. Apetit si nenechal sebrat ani událostí z úvodních minut, která okamžitě pronikla prakticky do všech médií.

Vezměme to pěkně popořádku. Jak jistě víte, světem momentálně otřásají masivní protesty proti rasismu, jejichž spouštěčem se stala násilná smrt George Floyda. Nepokoje ani po několika týdnech od incidentu neustávají a kampaň Black Lives Matter na svou stranu získává čím dál tím větší množství sympatizantů. Ani slavní sportovci nechtějí jít proti proudu a zástupci Premier League proto vymysleli speciální akci, pomocí níž vyjádří podporu demonstracím za vymýcení rasových předsudků. Prvoligové kluby oblékly hráče do dresů, kde obvyklé jmenovky nahradil výše zmíněný název aktivistického hnutí. Poslední týden navíc všichni hlavní aktéři na fotbalových trávnících po úvodním hvizdu poklekli.

Jinak tomu nebylo ani v případě pondělního klání mezi Manchesterem City a Burnley, které ovšem narušil neznámý letoun vznášející se přímo nad stadionem. Ten za sebou táhl provokativní nápis ‘White Lives Matters Burnley’, jímž chtěl bezpochyby znevážit snažení fotbalistů a zároveň vyjádřit svou klubovou příslušnost. Chlebodárce Matěje Vydry dal ovšem od viníků ruce pryč.

Vedení Burnley se od nápisu okamžitě distancovalo

Vedení Burnley FC vydalo oficiální prohlášení bezprostředně po skončení zápasu. Klub důrazně odsuzuje činy oněch pachatelů a pro pořádek dodává, že s útočným nápisem nemá vůbec nic společného. V oblasti Black Lives Matter vyjadřuje Premier League plnou podporu a doufá, že díky celosvětové osvětě dojde k narovnání poměrů mezi jednotlivými skupinami odlišné barvy nebo kultury. Vyšetřování případu je nyní v plném proudu a až dojde k identifikaci viníků, hrozí jim doživotní zákaz vstupu na fotbalové stadiony. Takoví lidé prý nemají ve společnosti slušných fanoušků co dělat.

Zdroj: The Sun

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

44 komentářů: „Nápis White Lives Matter Burnley nezůstane bez odezvy

 • 23 června, 2020 (11:24 am)
  Trvalý odkaz

  A které slova máme zvýrazněny tučně? Black Lives Matter a Premier League … Jsem přesvědčen, že na mne také záleží i když jsem bíly heterosexuální muž bez jakékoliv protekce …

  Reagovat
  • 23 června, 2020 (12:19 pm)
   Trvalý odkaz

   Je zajimave, ze kdyz dojde k nejakemu nestesti pri zatykani. Nejedna se o slusneho obcana cerne pleti, vzdy je to delikvent s kriminalni minulosti. Jdete uz s tou korektnostni do rite. Specialne vsichni showbiz prostituti, kteri toto odsuzuji z izolovanych sidel s vlastni ochrankou, kde je vyskyt techto individiui na nule. Jako protest je nejlepsi neco vyrabovat a nekomu zapalit auto. Takze Autorovi napisu medaily a na hrad s nim. Ostatni presrehovat do USA.

   Reagovat
    • 23 června, 2020 (2:35 pm)
     Trvalý odkaz

     Only white lives matter.Bilych obyvatel je na planete asi 9% populace a cernych asi 52%.Bili lide jsou za vznikem civilizace.Cerni za stejnych 2000 let nedokazali vubec nic.Tudiz pro civilizaci jsou duleziti bili.A pokud reknete,ze jsem rasista,je mi to jedno.

     Reagovat
     • 23 června, 2020 (3:59 pm)
      Trvalý odkaz

      Naprostý souhlas. Musíme chránit každý bílý život, jsou čím dál vzácnější a cennější. To ovšem nemluvím o zrádcích.

      Reagovat
     • 23 června, 2020 (6:01 pm)
      Trvalý odkaz

      Kdyz Cerni znali model slunecni soustavy tak Europa a cela bila populace mela zem za placatou,a v Africe zije kmen kterej zna vesmir uz tisice let a az ted si bily vedci lamou kebule jak je to mozne ze to tak znaji.

      Reagovat
      • 23 června, 2020 (7:16 pm)
       Trvalý odkaz

       Opravdu rovnost všem.. Když dáte transparent “Black lives matter” zatleskají vám všichni co mezi nimi nemusí žít a jejich činy se jich nedotýkají.. Když vyměníte za “White” dostanete doživotní zákaz vstupu.. Idiocie dnešní doby nezná meze

       Reagovat
      • 23 června, 2020 (7:19 pm)
       Trvalý odkaz

       Tak ty máš vymazáno.. Takových jako ty škoda není

       Reagovat
     • 23 června, 2020 (7:17 pm)
      Trvalý odkaz

      Opravdu rovnost všem.. Když dáte transparent “Black lives matter” zatleskají vám všichni co mezi nimi nemusí žít a jejich činy se jich nedotýkají.. Když vyměníte za “White” dostanete doživotní zákaz vstupu.. Idiocie dnešní doby nezná meze

      Reagovat
  • 24 června, 2020 (12:46 am)
   Trvalý odkaz

   Zvláštní doba, podívat se na ženskou je sexuální obtěžování, vyslovit černá barva je rasismus. Chtěl bych ale v dnešní uvědomělé době upozornit na jeden závažný, ale naprosto přehlížený projev a symbol rasismu, a to vykonání velké potřeby. Má rasistickou barvu a její vykonávání může budit dojem, že na tmavé spoluobčany házíme bobek. Navrhuji proto přidávat do potravy zelené barvivo, stolice by pak neurážela žádnou rasu ( afroameričany, indiány, asiaty ani bělochy), ovšem pouze do té doby než nás navštíví delegace zelených mužíků z Marsu.

   Reagovat
 • 23 června, 2020 (12:34 pm)
  Trvalý odkaz

  tak nápis o “černých” je v pořádku a nápis o “bílých” je provokace? tak to je dobrý rasismus! není to náhodou tak, že “all lives matters”!

  Reagovat
 • 23 června, 2020 (1:00 pm)
  Trvalý odkaz

  důležité je, že organizátoři provokativní akce neujdou trestu. za copak je asi posaděj? za rozdmychávání třídní nenávisti, špionáž pro imperialisty nebo za židozednářství?

  Reagovat
 • 23 června, 2020 (1:13 pm)
  Trvalý odkaz

  Dotyčný pilot jen vyjádřil svůj názor,na což má samozřejmě v demokratickém státě,jako je Anglie plné právo.Anebo snad nemá???

  Reagovat
  • 23 června, 2020 (2:12 pm)
   Trvalý odkaz

   V Anglii máte právo maximálně držet hubu.

   Pokud řekněte cokoliv se někomu nelíbí okamžitě to otočí tak aby to vyznělo jako rasismus sexismus atd tím pádem vás zavřou a je úplně jedno jak ste to do opravdy myslel.

   Tasy demokracie už není tady je pouze totalita

   Reagovat
   • 23 června, 2020 (6:41 pm)
    Trvalý odkaz

    Ale když nějaký anhglický hovado utluče řetězem člověka z východu tak je vše v pořádku. Ožralci anglický.

    Reagovat
 • 23 června, 2020 (1:54 pm)
  Trvalý odkaz

  Pokud někdo má problém s tímto nápisem tak je to zrovna takový rasista jako ti proti kterým bojují. Na životě bělocha snad nezáleží?

  Reagovat
 • 23 června, 2020 (2:23 pm)
  Trvalý odkaz

  Ze začátku jsem jim fandil. Nyní se jako nečernoch cítím dost diskriminován. Na mém životě nezáleží? bělochy je možné vraždit jak se děje v jižní Africe? Hnus který povede k další nesnášenlivosti a nakopání všech prdelí…

  Reagovat
  • 23 června, 2020 (3:35 pm)
   Trvalý odkaz

   Bez bílejch by černý žrali kořínky a přikrejvali by se lopuchem.Černý ještě neudělal nic .

   Reagovat
  • 23 června, 2020 (6:42 pm)
   Trvalý odkaz

   Fandil? Pán je asi magor, stačí se podívat do statistik za co ta pakáž většinou sedí v kriminálech.

   Reagovat
 • 23 června, 2020 (2:24 pm)
  Trvalý odkaz

  Dělají, jako by tam měli hákový kříž. Jestli chtějí trestat lidi, jen protože píšou “bílé životy mají smysl”, tak už tím sami dávají najevo, že jsou rasisti vůči bělochům a mel by stát trestat hlavně klub. Od kdy maji černé životy smysl a bílé ne?

  Reagovat
 • 23 června, 2020 (3:26 pm)
  Trvalý odkaz

  Kam se hrabe Hitler, Stalin, Mao, islámský stát. To co se děje je hnus, hnus, hnus, černý rasismus !

  Reagovat
 • 23 června, 2020 (4:01 pm)
  Trvalý odkaz

  Orwell by jen nevěřícně zíral… Svět se v pudel obrací.

  Reagovat
 • 23 června, 2020 (4:50 pm)
  Trvalý odkaz

  Nástup nové totality jde rychleji než jsem v nejhorším snu čekal. Ale uznávám, že plán je to vskutku ďábelský.Sebrat lidem oči, naučit je vidět slunce v noci.

  Reagovat
 • 23 června, 2020 (5:55 pm)
  Trvalý odkaz

  Takže pokud se píše “Black Lives Matter” tak je vše v pořádku, ale pokud někdo napíše “White Lives Matter” tak je to rasismus? Tak to zase pozor!! V tom případě ovšem systém sklouzává k opačnému rasismu a pokud by se to nějakým způsobem mělo dotknout například mě, tak si na tom systému zgustnu a budu chtít omluvu, odškodnění a rezignaci na všechny jejich funkce těch, kteří se mě vůbec opováží za toto dělat nějaké problémy. WHITE LIVES MATTER!!!!

  Reagovat
 • 23 června, 2020 (6:12 pm)
  Trvalý odkaz

  Konečně se někdo ozval proti tomu rasismu BLM …. Klečet před černochem a omlouvat se za svou barvu pleti není rasismus??A když někdo upozorní,že nezáleží jen na černých,ale i na bílých tak bude potrestán??Kdy si začnou klekat němci,aby se omluvili za miliony mrtvých během války??Kdy si začnou klekat křesťané,aby se omluvili za miliony mrtvých ve jménu víry,které má na svědomí Vatikán??? A kdy Švédové za vyplenění Prahy???Španělé,Britové atd. za miliony mrtvých původních obyvatel Jižní i Severní Ameriky???..Svět jde do pr**le…

  Reagovat
 • 23 června, 2020 (6:34 pm)
  Trvalý odkaz

  Za 10.000 let zmapované historie Afriky jsme došli k to,mu, že se neposunula vůbec nikam. NIkam. Nebýt bílé civilizace, žijí tam dosud v chatrčích z bláta, které zváldne postavit i mentálně retardovaná ondatra.

  Reagovat
 • 23 června, 2020 (7:42 pm)
  Trvalý odkaz

  Dete do hajzlubs pokrytectvim na cernym zivote zalezi a na bilym ne? Uz mi to zavani potlacovanim prav rasy atd… jedno slovo jinak a vsichni se muzou po…. stydim se ze vsechny tyhle pokrytce kterym nevadi ze cerny zivot ma cenu ale vadi jim ze bily ma cenu. Je to hnus a rasismus.

  Reagovat
 • 24 června, 2020 (12:45 am)
  Trvalý odkaz

  Aha – tak na životech černochů záleží, ale na životech bělochů nikoli??? Už si připadám jak za bolševika v 50letech – “útočný nápis”, “pachatelé” – bravo novináři a politici – tak už jen uzákonit nadřazenost černé rasy a islámu a jsme tam kde jsme už několikrát byli… Progresivisté nás stahují do čím dál větší totality – ještě pár let a vůbec bych se nedivil, kdyby občané západu vzali zbraně a přihlásili se o svá práva….

  Reagovat
 • 24 června, 2020 (4:31 am)
  Trvalý odkaz

  Lives matter… A je úplně jedno jestli je bílí, černý, žlutý nebo modrý

  Reagovat
 • 24 června, 2020 (6:24 am)
  Trvalý odkaz

  Za chvíli už se nebude moct říkal ani “černý” puntík :))

  Reagovat
 • 24 června, 2020 (7:20 am)
  Trvalý odkaz

  Pokud v Anglii na našich životech nezáleží,což už Angličané prokázali v praxi beztrestným ubitím Čecha,pak jsou Angličané ubožáci neschopní přihlásit se k vlastnímu kmeni ,slaboši kteří se stydí za své předky a plijící na svou historii a je třeba se jim vyhýbat jako malomocným.

  Reagovat
 • 24 června, 2020 (7:38 am)
  Trvalý odkaz

  To je zajímavý, když jde o placení daní, tak to na White Lives Matter eminentně záleží!!!

  Reagovat
 • 24 června, 2020 (8:29 am)
  Trvalý odkaz

  White Lives Matter je “útočný nápis”, Black Lives Matter je “mírový nápis”….Globální debilita dosáhla dalšího dna!!!

  Reagovat
 • 24 června, 2020 (9:27 am)
  Trvalý odkaz

  Já bych rovnou zakázal bílou barvu. Je tak rasistická…

  Reagovat
 • 24 června, 2020 (1:41 pm)
  Trvalý odkaz

  Aha, takže “Black lives matters” je skvělý, fantastický a spravedlivý, kdežto “White lives matters” je útočný, odsouzeníhodný, rasistický a odporný. Není to náhodou rasismus?

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.