Pátek, 24 března
Shadow

Lukáš Provod: Perfektní úsudek pražské Slavie i fatální selhání Plzně

Ilustrační foto: Pixabay.com

Třiadvacetiletý záložník Lukáš Provod je vycházející hvězdou české fotbalové reprezentace a také úřadujícího šampiona Fortuna ligy, v jeho barvách aktuálně patří mezi stabilní členy základní jedenáctky. SK Slavia Praha opět prokázala dokonalý čich na hráčské talenty, jež někdejší zaměstnavatelé trestuhodně přehlíželi. Vedení klubu FC Viktoria Plzeň si oproti tomu musí trhat vlasy, protože svému kovanému odchovanci nedalo jedinou příležitost zasáhnout mezi dospělými. Fatální chyby v úsudku se navíc nedopustilo poprvé.

Provod napodobil sportovní začátky legendárního Petra Čecha

Z hlediska přestupové politiky byla FC Viktoria Plzeň na přelomu tisíciletí odstrašujícím příkladem. Ačkoli tamní mládežnická přípravka produkovala poměrně značné množství kvalitních hráčů, klub jimi příliš ukvapeně a nerozvážně zásoboval ostatní. Příkladem za všechny budiž legendární fotbalový brankář Petr Čech, který první krůčky učinil právě na západě Čech. Jelikož v barvách hlavního týmu nenašel uplatnění, za pouhých 350 tisíc korun posílil Chmel Blšany. Že vám to jako jednoznačný důkaz nestačí? Také Pavel Nedvěd, vicemistr Evropy z roku 1996 a držitel Zlatého míče, kdysi působil v Plzni. Po absolvování vojenské služby však zamířil do Sparty.

Příběh těchto dvou velikánů částečně napodobil Lukáš Provod. Šikovný záložník pravidelně nastupoval s plzeňskou omladinou, přechod do další fáze kariéry ovšem neprobíhal úplně podle fotbalistových představ. Vinou obrovské konkurence zamířil na hostování, dva roky hájil barvy sokolovského Baníku. Jelikož si nepočínal vůbec špatně, Viktorka mu poskytla druhou šanci. Ani tou si ale v klubové hierarchii vůbec nepolepšil, takže následovalo další hostování – a tentokrát ještě povedenější.

Z nižší soutěže mezi českou smetánku a pak přímo za mistrovským titulem

V první polovině roku 2019 hrálo Dynamo České Budějovice „jen“ druhou nejvyšší soutěž, toužilo ovšem po postupu mezi tuzemskou elitu. Právě přítomnost Lukáše Provoda, který třináct ligových zápasů okořenil dvěma přesnými zásahy a hlavně kvalitními výkony, ke splnění kýženého cíle zásadně přispěla. Úspěšná spolupráce hráče a klubu pokračovala také na podzim, přežila ovšem pouze úvodních sedm zápasů. Zájem posléze projevili Sešívaní a jistě chápete, že se nabídku úřadujícího šampiona jednoduše nelze odmítnout. Původní hostování se velice brzy proměnilo v přestup.

SK Slavia Praha moc dobře věděla, čeho je Provod schopný. Jarní fáze uplynulé sezóny ostatně naznačila, že explzeňský záložník může velice brzy zapadnout do základní sestavě. Hned na podzim se tak skutečně stalo. Fotbalista dosud nevynechal jediné ligové utkání, posbíral dvě branky a stejný počet asistencí. Mimo to si řekl o pozornost českého reprezentačního týmu. Odehrál tři abnormálně povedené mezinárodní zápasy, které jej právem katapultovaly do role vycházející hvězdy. Vedení Viktorky musí ohromně litovat, že takového hráče pustilo.

7 Comments

 • kopalista

  Podle mě je to unáhlené chválení,hraje dobře a pravidelně,ale výborně odehrál jen poslední zápas proti Izraeli.

 • Anonym

  Reakce..každý zápas ligy patří mezi nejlepší hráče utkání…..viz hodnocení tisku či trenera…!

 • Anonym

  on měl dlouho ještě v juniorce problémy s trénováním a moc se mu nechtělo, proto se nikdy neprosadil do áčka navíc byl často zraněnej…

 • Anonym

  odehrál ještě málo zápasů na to, aby to bylo na objektivní hodnocení. Zatím se mu daří, hlavně aby to měl srovnané v hlavě a dál je to hlavně na něm.

 • Bez mladých to nepůjde...

  Bohužel, je pravda, že Viktorka se svými, ale i mnohými příchozími mladými hráči zachází velice špatně. Výstrahou budiž M.Krmenčík, který se rovněž dlouho toulal po hostování. Měl ale štěstí. Nicméně v současné době má klub na hostování v profiklubech 11 fotbalistů. Například Šulce, Hlavatého, Janoška, Gabriela a další. Nezdá se, že by je čekala další kariéra v mateřském klubu… Tady by měl bouchnout do stolu Adolf Šádek! Vždyť ani v současné sestavě mladí nehrají. Jen „osvědčené“ staré ´, dávno okoukané staré tváře. To nedává perspektivu moderního, rychlého a kombinačního fotbalu…s
  jakým by chtěla Viktoria útočit na titul.

 • Anonym

  Tady je vlastně vidět,proč Plzeň má problémy,jedna generace skončila,tak je třeba omlazovat,ale místo toho kupují furt staré,a na mladé se v Plzni kašle,jako například Matějka se Šulcem v Českých Budějovicích. Pokud takhle to bude pokračovat,tak Plzeň bohužel bude hrát o střed tabulky a už nikdy to nebude top mužstvo ČR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *