28/03/2024

"File:Aleš Hruška 2018.jpg" by Антон Зайцев is licensed under CC BY-SA 3.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

FC Viktoria Plzeň sahala po senzaci, nakonec však z Nizozemska veze prohru. AZ Alkmaar vyrovnal v posledních sekundách, prodloužení pak zvládl o něco lépe. Zklamání hostů je pochopitelně obrovské.
“File:Aleš Hruška 2018.jpg” by Антон Зайцев is licensed under CC BY-SA 3.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Nepříznivé povětrnostní podmínky, občasné dešťové přeháňky, kvalitní protivník pasovaný do role favorita nebo také absence tradiční divácké kulisy. FC Viktoria Plzeň to na horké půdě nizozemského klubu AZ Alkmaar neměla jednoduché, přesto však bojovala se ctí a dokonce sahala po senzaci. Naděje na postup do dalšího předkola prestižní Ligy mistrů se však vinou nešťastné souhry okolností sesypala jako domeček z karet. Západočeský veterán David Limberský hovoří o největším zklamání kariéry, fotbalové tragédii. Fanoušci lačnící po evropských pohárech to v návalu emocí vidí stejně, ačkoli ještě existuje šance alespoň na postup do základní skupiny Evropské ligy. Ta je však jen slabou útěchou v momentě, kdy zápolení o milionářskou soutěž ztroskotalo kvůli posledním sekundám zdánlivě vyhraného zápasu. Bohužel i takový fotbal občas dokáže být – krutý a nemilosrdný.

Nepříznivé počasí výrazně ovlivnilo kvalitu hry

Pro extrémně důležité pohárové utkání si FC Viktoria Plzeň snad ani nemohla “vybrat” lepší termín. Středeční odpoledne provázely silné větry, občasné dešťové přeháňky a celkově podmínky, které kvalitnímu fotbalu bohužel nesvědčí. Úvodní minuty druhého předkola Ligy mistrů, jež se odehrálo na liduprázdném stadionu nizozemského protivníka AZ Alkmaar, proto nabídly velice opatrnou podívanou. Do zběsilého útočení se hráči na obou stranách příliš nehnali, jedinou solidnější akci během prvního poločasu vyprodukovali hosté. Čermák ale hlavičkou takřka vystihl prostor, kde se nacházel brankář Bizot.

Tempo se po tradiční patnáctiminutové přestávce sice o něco zrychlilo, týmy však stále kupily poměrně značné množství technických chyb. Počasí vzhledným kombinacím a dalekonosným balónům jednoduše nepřálo. Přestože roli favorita podle sázkových kanceláří zastávali domácí, televizním divákům průběh zápasu chvílemi evokoval zcela opačný pocit. Nepřesnosti doháněli svěřenci Adriána Guľy obrovským nasazením na hranici možností a také dodržováním taktických pokynů. Snaha přinesla kýžené ovoce v 78. minutě, kdy západočeský veterán David Limberský vyslal nechytatelnou střelu z voleje, která k radosti celého týmu skončila v síti.

Do konce zápasu zbývalo několik minut a Plzeňané už se proto nepouštěli do žádného většího rizika. Přílišnou pasivitou však fotbalistům Alkmaaru nabídli několik šancí, které mohly skončit brankou. Těsný náskok hosté bránili zuby nehty, v závěru nastavení však přišla studená sprcha. Brankář Aleš Hruška srazil v pokutovém území protihráče, načež rozhodčí nařídil penaltu – 1:1. Viktoriáni si během následného prodloužení utvořili pár gólových příležitostí, recept na gólmana Bizota už ale nenašli. Dvakrát naopak lovili míč ze sítě a vysněná Liga mistrů jim proto definitivně zavřela brány.

Zklamání je obrovské, život ale samozřejmě nekončí

FC Viktoria Plzeň poznala odvrácenou stranu fotbalu a mohla tak se na vlastní kůži přesvědčit, jak krutý někdy dokáže být. Od postupu do dalšího kola hráče dělilo jen několik posledních sekund. Obrovský smutek zaplnil především jediného střelce zápasu Davida Limberského, který už možná další šanci okusit milionářskou soutěž nedostane. V emotivním rozhovoru označil prohru s Alkmaarem za největší zklamání kariéry, navzdory všem negacím se ale snaží dívat dopředu. Cílem klubu je nyní základní skupina Evropské ligy. Ani tam to však na jednoduché soupeře nevypadá.