16/04/2024

By Tadeáš Bednarz - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79939158 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Česká fotbalová reprezentace absolvovala úspěšnou kvalifikační premiéru a navzdory dílčím nedostatkům ukořistila plný počet bodů. Celkový dojem částečně pokazily branky, které Pavlenka lovil ze sítě.
By Tadeáš Bednarz – Own work, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Estonské národní mužstvo, jehož finální nominaci bezprostředně před středečním utkáním zásadním způsobem ovlivnila nezvaná koronavirová návštěva, nemělo sebemenší šanci. Během úvodního dějství sice překvapivě otevřelo skóre, následně ovšem čtyřikrát kapitulovalo a zároveň čelilo permanentnímu ofenzivnímu tlaku. Druhý poločas běžel podle obdobného scénáře, všechny důležité momenty si nicméně odehrály pozpátku. Česká fotbalová reprezentace navzdory dílčím nedostatkům absolvovala úspěšnou kvalifikační premiéru a zaslouženě ukořistila plný počet bodů.

Pohlavek přiletěl v pravou chvíli, české fotbalisty dohnal ke zvýšené aktivitě

Musela urychleně aktivovat krizový protokol. Oproti původní nominaci učinila několik zásadních změn. Jediný pozitivní výsledek během pravidelného koronavirového testování bohužel způsobil, že estonská reprezentace najednou disponovala naprostým minimem použitelných borců a hledala proto vhodnou alternativu. Kontumační porážka z jejího pohledu nebyla řešením. S trochou nadsázky tudíž povolala každého, kdo měl ruce a nohy. Když “rezervní” sestava naskočila proti favorizované České republice, málokdo očekával nějaká speciální překvapení. Studená sprcha na sebe samozřejmě nenechala dlouho čekat.

Právě probíhala dvanáctá minuta kvalifikačního utkání, když houževnatý soupeř překvapivě otevřelo skóre. Zaváhání Ondřeje Čelůstky využil zkušený veterán Konstantin Vassiljev, jehož perfektní kolmici efektivně zužitkoval Rauno Sappinen. Hostující mužstvo se inkasovanou brankou nenechalo vyvést z míry, navzdory drobnému klopýtnutí nadále diktovalo tempo a poctivá práce zanedlouho slavila úspěch. Nelehkou střeleckou pozici nejprve elegantním způsobem vyřešil Patrik Schick, následně zavěsil také Antonín Barák. Než úvodní dějství definitivně zamávalo na pozdrav, vyhrávala už česká fotbalová reprezentace rozdílem třídy. Dalšími dvěma přesnými zásahy se prezentoval exslávistický šikula Tomáš Souček.

Dominantní druhý poločas narušilo hromadné střídání. Pak nastala křeč

Česká fotbalová reprezentace odehrála velmi sympatické utkání. Aktivně napadala soupeřovu rozehrávku, nevypouštěla osobní souboje, neohroženě se drala směrem dopředu a efektivně zakončila většinu svých svižných, přímočarých akcí. Úvodní patnáctiminutovka druhého poločasu krásně navázala na dějství předchozí. Jednoznačnou dominanci stvrdily góly Jakuba Jankta a Tomáše Součka, který zároveň zaznamenal hattrick. Neutuchající ofenzivní apetit hostujícího mužstva bohužel narušilo hromadné střídání.

Hlavní trenér Jaroslav Šilhavý za rozhodnutého stavu povolal Tomáše Pekharta, Matěje Vydru a Lukáše Masopusta, jimiž hodlal oživit dění na hřišti. Nestalo se. Herní projev tuzemského národního týmu záhy připomínal spíše povinné doklepávání, což soupeř čtyři minuty před koncem základní hrací doby zaslouženě potrestal. Díky poměrně laxnímu přístupu Ondřeje Kúdely se mezi střelce zapsal také Henri Anier. Další změna stavu už nenastala, našinci nakonec zvítězili 6:2.

Kvalifikace na světový šampionát z pohledu českého výběru začala výborně. Fanoušky nicméně částečně zamrzely dva zbytečné balóny, které ze sítě lovil bundesligový strážce svatyně Jiří Pavlenka. Budiž toto drobné zaváhání výstrahou pro nadcházející mezinárodní zápasy. Estonsko přeci jenom není Belgie ani Wales.