Úterý, 28 března
Shadow

Hořkosladké vítězství. SK Slavia Praha poznala odvrácenou tvář skotského fotbalu

By Tadeáš Bednarz – Own work, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

SK Slavia Praha dokázala nemožné. Úřadující šampion české nejvyšší fotbalové soutěže během čtvrtečního večera pokořil favorizované mužstvo Rangers FC a naprosto zaslouženě tudíž postoupil do čtvrtfinále prestižní Evropské ligy. Ačkoli měla družina Jindřicha Trpišovského pádné důvody k euforickým oslavám, atmosféru tentokrát částečně pokazila bezbřehá surovost, kterou se hráči tradičního ostrovního klubu zejména v průběhu druhého dějství nepokrytě prezentovali. Příkladem za všechny budiž nepochopitelný likvidační zákrok, jehož obětním beránkem se stal zkušený brankář Ondřej Kolář. Silné emoce bohužel neuklidnil ani závěrečný hvizd. Slávistický střední obránce Ondřej Kúdela údajně poznal sílu soupeřových pěstí.

Když emoce tečou proudem. Skotské mužstvo předvedlo festival surovosti

SK Slavia Praha se během zdánlivě poklidného čtvrtečního večera představila na stadionu favorizovaného skotského klubu Rangers FC, kterému postup do další fáze Evropské ligy nehodlala odevzdat bez boje. Úřadující šampion české nejvyšší fotbalové soutěže navzdory logické potřebě skórovat nastoupil bez typického hrotového útočníka, což většinu skalních fanoušků upřímně překvapilo. Trenér Jindřich Trpišovský však evidentně dobře věděl, co dělá. Zkušenému lodivodovi učinila radost hned čtrnáctá minuta utkání, kdy skóre hlavičkou po výborném Bořilově centru otevřel Peter Olayinka. Tradiční ostrovní mužstvo mohlo velice rychle odpovědět, střílejícího Kenta nicméně perfektním zákrokem vychytal Ondřej Kolář.

Protože vůči hraničním osobních soubojům nastolil hlavní rozhodčí Grinfeeld poměrně benevolentní metr, domácí využili příležitosti a nadále stupňovali surovost. Úvodní dějství nabídlo nespočet tvrdých střetů, mezi kterými jednoznačně vynikal útočný faul Alfreda Morelose. Čtyřiadvacetiletý Kolumbijec dosti nevybíravým způsobem uzemnil střelce jediné branky, jehož před emotivní odplatou museli zachránit spoluhráči. Kdo věřil, že vyhrocený zápas uklidní poločasová přestávka, hluboce se zmýlil.

Likvidační zákrok, dvě červené karty, údajný rasismus a policejní eskorta

Ačkoli to vypadalo, že úvodní dějství vyhroceného pohárového utkání jen tak něco netrumfne, druhý poločas předčil všechna temná očekávání. Fotbalisté Rangers FC šokovali vskutku agresivním herním projevem, ten navíc v mnoha případech nepochopitelně unikl karetnímu trestu. Vrcholem bezohlednosti byl likvidační zákrok, kterým britský útočník Kemar Roofe vyřadil slávistického brankáře. Šestadvacetiletý Ondřej Kolář inkasoval strašidelný úder kopačkou do oblasti hlavy, načež musel vyhledat lékařské ošetření a zápas pro něj tudíž předčasně skončil. Jasná červená.

Surová hra domácích zanedlouho pokračovala. Dvaatřicetiletý nigerijský obránce Leon Balogun přišlápl Lukáše Masopusta, obdržel druhou žlutou kartu a zamířil do sprch. SK Slavia Praha si vítězství navzdory četným výpadů skotského mistra naštěstí pohlídala, potvrzující branku v 74. minutě zaznamenal rumunský šikula Nicolae Stanciu. Bezprostředně před koncem pohárového klání se strhla další hromadná mela. Hostující střední obránce Ondřej Kúdela během nepřehledné situace přiběhl ke Glenu Kamarovi a něco mu zašeptal do ucha. Finský záložník následně vybuchl vzteky a reklamoval rasismus. To ostatně při tiskové konferenci zopakoval i trenér Steven Gerrard.

Sešívaní se k závažnému obvinění samozřejmě také vyjádřili. „Slavia se kategoricky ohrazuje proti tomu, že hráč Ondřej Kúdela jakkoliv rasisticky urazil hráče soupeře. Šokuje nás, že po zápase došlo k fyzickému napadení našeho hráče. Na žádost Slavie případ řeší místní policie. Přejeme si podrobné vyšetřování ze strany UEFA,“ uvedl předseda klubového představenstva Jaroslav Tvrdík prostřednictvím Twitteru a na obranu zkušeného stopera zároveň dodal, že nezná slušnějšího a skromnějšího člověka.

29 Comments

 • Anonym

  Kudela je debil. Samozřejmě, že to řekl a místo toho, abychom oslavovali postup, kdy opěvovanym Skotům nedali cuchnout, tak Slavie získá v Evropě nálepku rasistického mancaftu a Glasgow z toho vyleze jako lilie, prasata nechutný

 • Anonym

  Za hráče je zodpovědný trenér. Když trenér Gerrard tak namotivoval hráče, aby se z nich staly prasata
  a nikoliv fotbalisté, tak ať si udělají ze stadiónu vepřín. Jeden kanec a 11 sviní a bude dost masa.

 • yarda33

  Gerrarda jsem jako hráče obdivoval , ale jako člověk je jen kus hovna.To že Rangers hráli jako prasata není nic nového – ale po zápase svůj neuspěch schovávat za pochybný rasismus ( který můžou černí vytáhnout v podstatě kdykoliv)- a neomluvit se za vážné zranění brankaře ( troufnu si říct že úmyslné) a další hnus potom co se dělo tvářit se že nic nevidím. Sám byl před lety z rasismu obviněn a teď by si hrál na moralistu. Dofám že se někdy ten barevnej fin 🙂 🙂 s Kúdelou ještě na hřišti potká.

 • Vinty

  Jsem přesvědčený, že likvidační faul na gólmana Koláře byl vykalkulovaný úmysl, zkušenému Gerrardovi určitě neušlo, že Slavia má jako druhého gólmana mladíčka, který za Slavii odchytal jeden přípravný zápas… Dokážete si představit, že by něco obdobného předvedl na gólmana hráč v NHL ? …
  Ten už by si v životě moc nezahrál…..

 • anonym

  šokujíci je, že se nějaká vyslovená nadávka mezi dvěma hráči (co si ve skutečnosti řekli, ví jen oni) se povyšuje nad likvidační hru a nesportovní chování celého týmu, což vidělo milióny diváků.

 • Rudolf

  Zdravím
  podle toho co jsem viděl v televizi
  by měly skotské mužstvo vyřadit ze všech evropských pohárů minimálně na 2 roky.
  Bylo to velmi brutální utkání ,chvála bohu že to jinak všichni přežili .Panu Kolářovi přeji hodně zdraví a brzké uzdravení.

 • Libor

  Bylo to nechutné. Mužstvo Rangers i s trenérem nemůžu nazvat jinak než bandou bláznů utržených z řetězu. Člověk si myslel, že je to snad špatný sen. Raubíři, kteří se nakonec snažili vklouznout do role obětních beránků. Hlupáci, kteří si mysleli, že všichni, co se na to dívali jsou slepí.

 • Zbyněk

  Souhlasím s předřečníky ,
  a zřejmě to byl od Skotů pouhý kalkuk , jak schovat svůj nesmyslně brutální fotbal, který mohla vidět celá Evropa , za údajnou rasistickou narážku , kterou neslyšel nikdo ,
  takže z toho vybruslí , bude to 1:1 . Aspoň se mají za co schovat … “ fotbalisti „“

 • Jan

  Jsem šokován tím, jaká ubohá zvířata Rangers jsou. Mělo by se mediálně (Veřejná sankce je ucelna!) i soudně útočit na Rangers, aby v Evropě nezůstal odér toliko samotneho dojmu o rasismu Slavie z východní Evropy, který šovinisticky a odporne zastira mnohem vážnější kriminální čin proti chudakovi p. Kolarovi a dále naprosté neumeni unest prohru. Zasypal bych je zalobami a trestními oznamenimi, jinak to dopadne dle pořekadla pro dobrotu na zebrotu a Evropa si bude myslet jen to, ze Slavie je rasistickym muzstvem. Rangers by za vše měli byt vyřazeni z poháru po určitou dobu.

 • DRagan

  Zdravím všechny,
  je třeba posuzovat výsledek zápasu
  do onoho incidentu(rasistického), kde výsledek již byl
  znám a nezpochybnitelné výtězství sk slavie, ale jde tady
  o to,že rangers chtějí aby slavia prohrála/kontumačně/ nebo byla
  vyřazena z účasti EL kvůli rasizmu. Sbohem rozume. Míra

 • Anonym

  Mnel by se stydět celý skotský fotbal. to co předvedli je ubohé a strašně. Jestli takhle vypadá fotbal tak át ho radši nehrajou??? A trenér by si mnel zamést ve svém svědomí. Je Mi ho líto chudáka.

 • Lada

  Mnel by se stydět celý skotský fotbal. to co předvedli je ubohé a strašně. Jestli takhle vypadá fotbal tak át ho radši nehrajou??? A trenér by si mnel zamést ve svém svědomí. Je Mi ho líto chudáka.

 • Ivan

  Za vše je odpovědný trenér Gerrard. Myslel si, že když mají skotský titul, tak jsou „mistři světa“. Neunesl porážku od klubu z východní Evropy a poslal řezníka na Koláře. Jeho první dotek na hřišti byl snad s jeho hlavou. To neudělá po 6 min. pobytu na hřišti střídající hráč bez pokynu z lavičky!
  Vše ostatní je jen dohra onoho kriminálního činu a ponížení majestátu mistra Skotska!
  Nepustili by po zápase do kabiny třeba mužstvo z Anglie? Nemyslitelné…

 • sešívané srdce

  Můj názor je, že hráči Rangers v 1.poločase poznali, že nemají na to, porazit Slávii ve férovém souboji, proto do 2.půle nastoupili s taktikou husitů „bijte je hlava nehlava“ a vyprovokovat soupeře k jakémukoliv verbálnímu útoku, aby pak mohli začít křičet „rasismus, rasismus“, odejít na protest ze hřiště a uhrát postup u zeleného stolu.

 • Pavel

  Já si také myslím, že druhý poločas byl od nich domluvený. Na druhých diskuzích někteří odsuzují Slávii, vždyť naši neoplaceli. Jejich trenér při jejich prasárnach v klidu seděl. Je pravda, že Kudela si to mohl odpustit,ale se, když jsou celý zápas likvidováni, vybuchne. Oni tento incident povyšují nad skoro zabití brankáře.

 • Misot

  Teď se aspoň uvidí, co UEFA považuje za horší : likvidační fauly s úmyslem zranit (zabít) nebo nedokázaná nadávka (slovo proti slovu)…

 • Všichni předřečníci mají pravdu, možná by ale renomé klubu Slávie zasloužilo, kdyby se Kúdela na tom hřišti té poznámky do ucha toho “ fina “ vůbec nedopustil, jakkoli ho chápu. Nevím za co by se ten jejich mančaft a jejich slavný trenér pak schovával. Věřím, že delegáti UEFY viděli a vnímali o co jim zejména v druhé půli šlo, rozhodně ne o fotbal.

 • Honza

  Správně řečeno,a když ve svobodné Evropě napíšete,že jen opičáci se chovají tak zákeřně,tak vás ti ubožáci zablokují.Zažil jsem 80 a 90 léta komunismu,ale to co se tady momentálně děje,nebylo ani v těch dobách.Jsem proti jakémukoli rasizmu,pracoval jsem v různých zemích západní Evropy,tak že můžu velmi dobře srovnávat co se tady doopravdy děje.A musím jen konstatovat, že svoboda slova skončila!!!

 • Anonym

  Ano, tak přesně to bylo a tak by to mělo být, zvěř se chovala jako zvěř pod vedením svatého pastýře. Mimochodem, na okraj z opice jsme všichni.

 • vladimír

  My češi nejsme rasisti, nemáme rádi nikoho včetně vlastního bratra, tomu se říká genetická zátěž, nikdo nám nic dobrého neudělal.

 • Jarda

  Přesně tak, jsem také přesvědčen, že to bylo naordinováno trenérem.
  Spoléhal na to, že buď dají nezkušenému gólmanovi gól a půjde se do prodloužení,
  nebo v případě prohry se tím tak trochu překryje jejich herní neúspěch.
  Kúdela jim, bohužel, nahrál na smeč.
  Takže nyní jsou to ve Skotsku skoro národní hrdinové.
  Prasata jedny !

 • Anonym

  Pro skoty se slova slavistického obránce před koncem staly záminkou k odvedení pozornosti od hrubostí v průběhu zápasu po vstřelení prvního gólu. Když se bude mluvit o rasismu, který se neprokáže (ve Slávii je spousta cizinců, tak se jich ptejte), tak se musí u skotského mužstva mluvit o zločinných zákrocích ne-li terorismu.

 • Vladislav

  Já si myslím, že Kúdela skutečně řekl něco rasistického protihráči. Ale nemohu nic tvrdit, protože jsem u toho nebyl. Faktem je, že když si zakrýval ústa, tak mu asi řekl něco nepěkného a tím Slavii posral renomé, protože takhle Slavie sice vyšla ze zápasu vítězně přes brutální hru Skotů, ale na ostrovech jsou už nyní bez důkazu přesvědčeni, že ve Slavii jsou rasističtí hráči. O brutální hře Skotského týmu nepadne ani slovo, ale o rasismu se bude mluvit jako o faktu!
  Proč, do prdele, musel Kúdela Kamarovi něco říkat tak, aby nešlo poznat co mu říká?! Takhle Slavia jedině ztratila kredit, kvůli jednomu pitomci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *