Fotbalista Jerome Boateng nabádá kolegy k podpoře hnutí Black Lives Matter

“File:Jerome Boateng Training 2017-05 FC Bayern Muenchen-5.jpg” by Rufus46 is licensed under CC BY-SA 3.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Německý fotbalový obránce Jerome Boateng doufá, že většina hráčů před nadcházejícími zápasy prestižní Ligy mistrů poklekne, aby tak vyjádřila podporu hnutí Black Lives Matter. Dlouholetá opora klubu FC Bayern Mnichov věří, že k vymýcení rasismu a nerovnosti mezi lidmi vede ještě pořádný kus cesty a pokud sportovní celebrity a celé soutěže nyní povolí, k reálné změně ve společnosti nedojde. Fotbalista s ghanskými kořeny zároveň vyzývá občany, aby lidem ve své blízkosti, kteří kvůli barvě pleti trpí, pomáhali.

Boateng věří, že problematiku je potřeba stále připomínat

Návrat profesionálního sportu po koronavirové přestávce se zcela jednoznačně nese v duchu rozsáhlého boje proti rasismu a policejní brutalitě, který odstartovala smrt George Floyda. Hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) inspirovalo zástupce Premier League, Bundesligy, NBA, Formule 1 a dalších slavných soutěží k hromadnému projevení nesouhlasu se společenskou nerovností, což ovšem v řadách občanů jednotlivých zemí vyvolává poměrně silnou vlnu kontroverze. Jednatřicetiletý fotbalový obránce tmavé pleti Jerome Boateng věří, že stejnokroje upozorňující na rasovou nesnášenlivost mají své opodstatnění. Zároveň prý doufá, že všichni hráči během nadcházejících zápasů prestižní Ligy mistrů pokleknou. On sám tak učiní bez dlouhého přemýšlení.

Odchovanec berlínské fotbalové školy, který posledních devět let válí za FC Bayern Mnichov, má s rasismem osobní zkušenosti. Ty ale během rozhovoru s novináři blíže nespecifikoval, protože prý na světě existují lidé, jejichž životní příběhy jsou ještě mnohem horší. Několikanásobný reprezentant Německa si velice váží gest, které už sportovci (i celé soutěže) předvedli. Na druhou stranu ovšem říká, že není vhodná chvíle polevit. Finále Ligy mistrů bude sledovat celý svět, což je ideální příležitostí k předání jednoznačného poselství. Mnichovský celek by do zmíněného finále samozřejmě rád pronikl, přičemž minimálně v odvetném klání osmifinále má mnohem výhodnější pozici. Nad londýnskou Chelsea totiž venku zvítězil 3:0.

Další hlasití odpůrci rasismu v oblasti sportu

Jerome Boateng pochopitelně není jediným slavným sportovcem tmavé pleti, který se za kampaň Black Lives Matter postavil. Mezi hlasité tváře patří například britský pilot Formule 1 Lewis Hamilton, který před každým závodem na znamení solidarity poklekne a navíc obléká i protestanská trička. Vysloužilý basketbalista Michael Jordan na podporu protirasistického hnutí pošle neskutečných 100 milionů dolarů během následujících deseti let. Bývalý profesionální boxer Floyd Mayweather zase zaplatil pohřeb a smuteční obřady za zesnulého George Floyda.

Zdroj: Independent.co.uk

David Břach

Sportovní nadšenec a milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.