Pátek, 24 března
Shadow

Empatický Michal Sáček způsobil penaltu. Vinu ale nese především rozhodčí

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Fotbalový rozhodčí Emanuel Marek se jedním ze svých verdiktů bezprostředně před koncem podzimní fáze české nejvyšší fotbalové soutěže postaral o rozruch. Právě probíhala devětadvacátá minuta utkání mezi pražskou Spartou a libereckým Slovanem, když domácí brankář Florin Nita zlikvidoval tvrdý střelecký pokus Jakuba Peška. Inkasoval přitom tvrdý úder do oblasti hlavy, pročež zůstal ležet na trávníku. Hlavní arbitr namísto okamžitého přerušení nepochopitelně vyčkával. K situaci záhy přispěchal Michal Sáček, který balón empaticky sejmul ze spoluhráčova hrudníku a jelikož hra nadále pokračovala, nevědomky tím způsobil penaltu.

První poločas vypjatého utkání narušila kontroverzní penalta

Přestože úterní ligové utkání klubů AC Sparta Praha a FC Slovan Liberec nabídlo naprosté minimum zajímavých ofenzivních příležitostí, diváky u televizních obrazovek rozhodně nenudilo. Vyhrocené měření sil provázelo značné množství zbytečných faulů a sporných momentů, mezi nimiž jednoznačně dominovala událost předcházející první brance hostujícího mužstva. Právě probíhala devětadvacátá minuta zápasu, když Severočeši podnikli ojedinělý výlet na soupeřovu polovinu hřiště. Letenský brankář Florin Nita sice razantní střelecký pokus Jakuba Peška perfektně zlikvidoval, balón mu přitom ale pořádně „nafackoval“ do oblasti hlavy.

Rumunský strážce svatyně se sesunul k zemi, načež přispěchal empatický Michal Sáček. Ten z otřeseného spoluhráče instinktivně sejmul balón rukama, což v danou chvíli odporovalo pravidlům. Fotbalový rozhodčí Emanuel Marek proto posléze nařídil pokutový kop, čímž pořádně rozhněval nejednoho fanouška. Nutno podotknout, že všudypřítomné kritice čelí hlavní arbitr naprosto zaslouženě. Kdyby totiž reagoval včas, ke kontroverzní penaltě vůbec nemuselo dojít.

Rozhodnutí hlavního sudího splnilo pravidla, postrádalo ovšem cit

Hlavní sudí Emanuel Marek po konzultaci s videorozhodčím správně posoudil, že Michal Sáček v pokutovém území zahrál rukou. Sám ale rozhodně nemá čisté svědomí, protože přerušení hry odpískal s výraznou časovou prodlevou. Pokud by na ležícího Florina Nitu reagoval okamžitě (neměl ostatně zakrytý a vývoj událostí po celou dobu intenzivně sledoval), mohl se nynější záplavě negativních komentářů elegantně vyhnout.

21 Comments

 • midzil002

  Takový člověk by vůbec neměl pískat, když nedovede včas reagovat na takovoutu situaci !!
  Ne kvůli výsledku ale ohledně zdraví hráčů. A to by mělo být rozhodující.
  Dovede si vůbec uvědomit následky , kdyby brankář Nita nedýchal nebo měl zapadlý jazyk?
  Sáček udělal ( a plně s ním souhlasím) rozumnou věc, že ho víc zajímal stav spoluhráče než nějaká penalta.
  Myslím , že hráči Liberce by měli zpytovat svědomí zdali se zachovali fair play.
  Podle mne ne .

 • Úmysl?

  Zdravím.
  To co provedl hlavní rozhodčí nebylo necitelné,ale sprosté a nikdo mi nevyvrátí,že to hraničilo s úmyslem.Děkuji Vám,že jste toto téma otevřeli,a že nezapadlo.Protože i pozápasové vyjádření trenera soupeře bylo nechutně nevhodné.Do té doby jsem si trenéra Hoftycha docela vážil.A to je trenérem jiného mužstva.Jeho práce v Liberci se mi líbí.

 • penalta proti Spartě

  Hráči Liberce, podle mě, měli zareagovat tak, když už tedy museli kopat penaltu, měl míč skončit v autu a ne v brance Sparty. To opravdu není fér.

 • nekrytičtí fanoušci SPARTY

  1. brankař se okamžitě nesesunul k zemi
  2. naopak se rychle zvedl a rychle se vracel k brance,aby zachytil míč,který se kutálel do branky, což se mu podařilo viděl jsem to 4x na TV i zpomaleně
  3. ani jsem nečekal.že by příznivci SPARTY uznali že bylo vše podle pravidel
  4. jaké komentáře by fanoušci psali kdyby to bylo na opačné straně

 • Anonym

  Pánové jste na velkém omylu, Nita balón po nárazu bezpečně chytil, ještě se za ním otočil a měl radost, že ho bezpečně drží. Nic se mu nestalo. Pokud by se mu něco stalo ani by se neotočil. Brankáři takto reagují běžně. Sáček měl habaděj času signalizovat rukama ap., že má obavu o brankáře Sparty. To je to samé jako byste chtěli ve finále MOL capu, aby Frýdek po šlápnutí
  na protihráče přestal hrát a komzenzoval tím nesprávné rozhodnutí rozhodčího Královce, že ho nevyloučil.

 • fotbal to je hra

  takže to byla pomsta paráda tak to už nemá a fotbalem nic společného

 • Souhlas

  Plně souhlasím a trenér Hodných u mě skončil i když jsem si ho doposud vážil jako férového trenéra,ale bohužel je u mne maximální zbaběle a osud si ho najde!!!

 • bpeet

  A proč nezakopl penaltu Dočkal? Když Háncko sebou plácnul sám. Proč Frýdek nešel ze hřiště sám, když úmyslně šlápl hráčovi na hrudník? Jen melete o ublížené Spartě a řvete po fair play, ale sami máte máslo na hlavě.

 • Podivnost

  Jestliže tedy proběhlo vše podle pravidel, tak je mi velmi podivné, že Sáček neobdržel za úmyslnou ruku červenou kartu. Asi to tedy nebylo tak jak komentuje většina zaslepených fanoušků

 • Jan

  Tady si mohl pan Hoftych udělat jméno a ještě dostat cenu za fair play. Stačilo nakázat Marovi, aby z penalty poslal míč do autu. Nestalo se a Hoftych je pro mě špinavým psem!
  Jsem Slávista, … jen aby nebyla má slova pochopena jako sparťanské brečení. Spartu nemám rád, ale v tomto případě bohužel .. jak to říct … pravidla byla dodržena, ale po lidské stránce plivanec do tváře.

 • Anonym

  Sudí je Berbrovo dítě už se nedivím proč ten náš fotbal tak vypadá.

 • tydlity

  řešíte hlouposti ….. Sáček neměl na míč v nepřerušené hře sahat

 • Anonym

  Je to pravda.Liberečtí hráči se takto nezachovali poprvé.V minulost,když bylo zavedeno pravidlo,že i kdyřž leží zranění protihráč se hra nepčerušuje pokračovali klidně ve hře dáál.

 • Anonym

  jestli jsi koukal dobře tak brankář chytil míč vleže na břiše a po chvilce se převrátil na záda a držel míč oběma rukama .Dělají to normálně aby zdrželi rozehrávku. Takže penalta byla správně odpískaná,!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A kecy co měl Sáček že jemně odstrčil míč to si můře nechat na kecy na Václaváku pro Spartany.

 • Vlastimil

  Toto posouzení oné situace dělá zase ze Sparty ublíženého. Skutečný průběh byl poněkud jiný. Nita po tvrdém střetu s míčem se na místě otočil, vrhl se po míči a po brankářské zvyku zůstal pár vteřin na míči ležet. Pak se otočil na záda, přičemž stále svíral míč. Tedy ani neupadl, jak tvrdí autor článku, ani se nesvíjel, jak tvrdil Petr Svěcený na O2. Z tohoto pohledu hodnoťme. co měl a neměl dělat sudí Marek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *