David Luiz si definitivně zavřel brány do sestavy Arsenalu

“File:David Luiz – PSG.jpg” by Богдан Заяц is licensed under CC BY 3.0

Takový návrat anglické Premier League si skalní fanoušci Arsenalu nepředstavovali ani v těch nejčernějších snech a hořkou pachuť z úst určitě jen tak nevyženou. Svěřenci Mikela Artety nastoupili proti mírně favorizovanému Manchesteru City a přestože se ještě pár dnů zpátky netajili smělými ambicemi, potupné prohře 0:3 nakonec nezabránili. Pod neuspokojivým výsledkem zápasu se velkou měrou podepsal především střídající obránce David Luiz, jehož dvě fatální chyby vyústily v gólové oslavy domácích a aby toho nebylo málo, nechal se Brazilec po necelé půl hodině hry zcela zbytečně vyloučit. Podle Garyho Nevilla a Jamieho Carraghera už nejspíš neexistuje šance, že by kučeravý fotbalista v barvách londýnských Kanonýrů pokračoval.

Arsenal si vybral snad všechnu smůlu světa

Trenér Arsenalu Mikel Arteta se v prvním zápase po koronavirové pauze vytasil se značně pozměněnou sestavou, na hřiště poslal v základní sestavě několik snaživých mladíků a zkušené hráče naopak nechal sedět na lavičce náhradníků. Proti Manchesteru City a svému mentorovi Guardiolovi šel s jasným cílem – uhrát dobrý výsledek a udržet naděje na umístění v elitní pětce reálné. Plán však nabral trhliny už po několika minutách hry. Nejprve se zranil někdejší kapitán Granit Xhaka, který byl s bolestivou grimasou ve tváři odnesen z trávníku. Pouhých patnáct minut na to se do péče zdravotníků poroučel také španělský obránce Pablo Marí, jehož nahradil David Luiz.

Právě třiatřicetiletý brazilský stoper se stal ústřední postavou celého klání, ačkoli by svůj obličej ze záznamů a paměťových úložišť diváků nejraději vymazal. Odchovanec Sao Paula se krátce před odchodem do šaten výrazně podepsal pod brankou Raheema Sterlinga, kterému v podstatě přiklepl centrovaný balón od spoluhráče Kevina de Bruyneho. O přestávce mohl zpytovat svědomí, jenže tak zřejmě neučinil a ve druhém poločase úřadoval znovu. Když Rijád Mahriz pronikal do pokutového území Arsenalu, nenapadlo Davida Luize nic jiného, než k jeho zastavení použít hrubou sílu. Stáhl proto útočníka Citizens nekompromisně k zemi, zcela po právu uviděl červenou kartu a předčasně se poroučel do kabin. Mohl se těšit jedině tím, že ušetří peníze za sprchový gel, který kvůli půl hodině na hrací ploše vůbec nemusel použít.

Dny Davida Luize v londýnském klubu nejspíš spějí ke konci

David Luiz zavinil už čtvrtou penaltu během této sezóny a “vyšperkoval” tak své osobní statistiky, v rámci kterých mu žádný jiný hráč z Premier League nemůže konkurovat. Gary Neville a Jamie Carragher byli v hodnocení brazilského obránce naprosto nekompromisní a zdůraznili, že výkon celého mužstva šel s jeho příchodem výrazně dolů. Dále se také shodli, že v sestavě kanonýrů už pro něj jednoznačně není místo a pokud Mikel Arteta přeci jen svolí k další šanci, bude se takové rozhodnutí rovnat zázraku. Nabízí se proto otázka, jestli dá Arsenal vůbec dohromady ještě nějaké pádné důvody, proč by měl s chybujícím veteránem prodloužit spolupráci i pro ročník následující. Ačkoli sám Luiz kvůli finanční stránce věci odcházet nehodlá, možná nakonec nebude mít na vybranou.

David Břach

Sportovní nadšenec a zarytý milovník psaného slova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.