Aragorn ze série Pán Prstenů oslavil 61. narozeniny

“Viggo Mortensen” by Josh Jensen is licensed under CC BY-SA 2.0 
Zdroj: Flickr.com

Viggo Mortensen byl jedním ze sexy symbolů na přelomu století. Fanynky z něj tehdy šly díky roli Aragorna v populární fantasy trilogii Pán Prstenů do kolen. Ani s přibývajícími roky neztratil herec svou pověstnou jiskru v očích a jako jeden z mála se dokázal vymanit ze sevření jedné postavy. Tohle jsou jeho nejlepší filmy, které by vám rozhodně neměly uniknout.

5. místo – Good

Zajímavý pohled do minulosti, konkrétně období nacismu. Profesor literatury John Halder, jehož si zahrál právě Viggo Mortensen, žije naprosto obyčejným životem plným všedních problémů. Pod nátlakem je roku 1930 přinucen sepsat román o euthanasii, který později využije nacistická propaganda jako záminku pro genocidu.

Za účelem sobeckého vidění budoucnosti je Halder sveden na cestu zla, stane se přímým podporovatelem nacistické ideologie a získá hodnost v řadách SS. Svědomí jej ale později začne dohánět. Netradičně pojatý příběh, který nikoho nesoudí, nýbrž nutí diváky pochopit pohnutky hlavního hrdiny, potažmo s ním dokonce soucítit.

4. místo – Cesta

Jeden z neočekávanějších snímků roku 2010 pojednává o období, které následovalo po naprostém zničení světa, jak jej známe. Miliony lidí z nějakého důvodu zemřeli, přičemž nikdo neví, co zkázu vlastně způsobilo. Ústředními postavami jsou Muž (Viggo Mortensen) a Chlapec ( Kodi Smit-McPhee), kteří společně zamíří na jih s vidinou příznivější budoucnosti.

Po cestě jim radost dělají pouze maličkosti v podobě nálezů jídla a pití. Veškerý svůj majetek vláčí v nákupním košíku vybaveném zpětným zrcátkem pro případ, že by je někdo sledoval. Zajímavé je sledovat kontrast mezi realitou a vzpomínkami Muže, jenž nás retrospektivně seznamuje se svou Ženou (Charlize Theron). Postapokalyptické drama obalené do ponuré atmosféry vás určitě dostane.

3. místo – Tohle je náš svět

Komediální drama s originálním námětem. Hlava rodiny v podání Vigga Mortensena vychovává svých šest dětí v lesích a mimo veškerou civilizaci. Pak ale nastane zlom, který povedenou partičku přiměje opustit komfort, na který byla doposud zvyklá, a vydat se vstříc světu, jenž se od toho jejího propastně liší. Garantujeme vám, že nudit se opravdu nebudete.

2. místo – Zelená kniha

Zelená kniha, v níž hlavní role sehráli Viggo Mortensen a Mahershala Ali, získala v roce 2018 zcela po právu tři Oscary včetně toho pro Nejlepší film. Snímek se točí kolem sarkastického podvodníka Tonyho, jehož si do svých služeb jako ochranku najme černošský klavírista Don Shirley.

Během turné po USA v šedesátých letech se oba musejí vyrovnávat s rasismem veřejnosti a vlastní rozdílností. Příběh geniálně kombinuje komedii a drama, už samotný trailer vás osloví natolik, že si film prostě musíte pustit.

1. místo – Pán prstenů

Na vrcholu tohoto žebříčku samozřejmě nemůže stanout nic jiného, než-li Pán prstenů – série, která Vigga Mortensena katapultovala mezi hollywoodskou smetánku. Role Aragorna přitom původně připadla Stuartu Townsendovi. Ten však po čtyřech natáčeních dnech natáčení opustil, jelikož si režisér Peter Jackson uvědomil, že by potřeboval staršího herce. Díky Bohu za ty dary!

Zdroj: Wikipedia.org

David Břach

Rád pracuji s informacemi a ještě raději se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.